Signály

Každé dítě je jiné a může se jinak projevovat. Začínáme tedy ,,pozorováním" vlastního dítěte, resp. více vnímáním jeho potřeb u denních činností (kojení/spaní/vyměšování/bytí vzhůru miminka vyplňujícím celý jeho den že😊 ).

V různém věku dávají různě najevo svou potřebu. Rozdělení je orientační, klidně lze časovat i s úplným novorozencem.😉 (Jen upozorním, že to je pak velice často, při bytí vzhůru čůrá novorozenec množství o objemu, které by se vlezlo na polévkovou lžíci klidně i co 10 minut, ale naštěstí více často spí.😂 A připomenu, že opravdu není úkol bezplenkovky všechno vychytat!😊 )

 

 0-3 měsíce

V tomto věku obvykle dítě dává velmi silně najevo signály, že by se chtělo vyprázdnit řev kvůli tomu, že se chce dítě, máchání končetinami, zejména ručičkami, kroutěním se ze spánku, vrtěním se u kojení a pouštění prsa, snaha se drát ven z nosítka/šátku či svého ,,hnízdečka", kde jsou, aby si ulevili mimo to, ... . Existuje zde ale samozřejmě skupina mimin, které jsou, jak by se řeklo „salámisti“, a na nějaké znaky i v tomto věku „kašlou“ a prostě se jen uvolní a uleví si. V tomto se dá brát jako signál, že se mimino zklidní, soustředí svůj pohled jinam, znehybní atp.


Doporučím s bezplenkovkou začínat více okolo 3 týdnů věku dítěte, matka již je trochu zregenerovaná po porodu, a i dítě už si začíná zvykat na své tělo mimo tělo matky a registruje více své potřeby.

Obecně je téměř jistota „vysazovat“ na kyblík/misku po spaní dítěte a u kojení, kdy se miminkům posunují střeva a po napití pár doušků obvykle i pak vylučují.

 

 

3-6 měsíc

Velice dobré obdob pro bezplenkovku, už jsme většinou zjistili komunikační kanál, kterým nám naše dítě dává najevo, že chce vylučovat a s většími či menšími úspěchy jej dále aplikujeme. Řev kvůli potřebě už lze lépe rozeznat. bývá to častěji i jen mrčení a dávání najevo své nespokojenosti. 

 

6-12 měsíců

Zde dítěti probíhají velké změny ve vývoji, stává se, že pro něj vylučování mimo plenu už není tak prioritní, zkoumá plno jiných nových zajimavých věcí a nastává občasný, individuálně různě trvající bojkot bezplenkovky. V tomto věku se velice osvědčuje časovat - tj. začneme od rána daním po spaním a dále dle toho, jak často nám obvykle dítě vylučuje, třeba co hodinu, zkoušíme vysazovat. Obvykle děti častěji vylučují ráno a dopoledne, odpoledne a k večeru se již frekvence vylučování snižuje. Tužší část také obvykle odchází ven z těla brzy ráno. Ze signálů se přidává ztráta zájmu o aktuální aktivitu, hodně často, tak k roku věku dítěte, už poznáme klasické ,,ošívání" se, když se dítěti chce, neposedí, nepostojí v klidu a taktéž u jídla je nervózní a nesoustředěné na ně.

 

1-2 roky

Mezi rokem a dvěma jde již o „klasické“ učení dítěte na nočník. Dítě ale neztratilo kontakt mezi mokrou plenou a vylučováním, učení na nočník je tedy v tomto směru snažší. Lze jako signál přidat i vymyšlený si znak ze znakování s miminky, např. poklepání na plenu atp. či už dítě i použije zvuk, který pro vykonávání potřeby máme a sdělí, že chce čííí třeba.:) Dále sahání si na rozkrok, rovnou stahování si tepláčků atp., což je spolu s oblíbenou činností v tomto věku - se svlékat celé a běhat pak nahé, dobrá činnost k učení dítě na nočník.:) 

 

 

Kdo by se chtěl poradit o možných signálech a náznacích svého dítěte či rovnou ukázat co s ním, jak ho přidržovat, či si jen popovídat o bezplenkovce a dalších aspektech mateřství, kontaktujte mne, ráda dojedu za Vámi domů a proberem co a jak.😊

Působnost: Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. 

Bezplenkovce zdar!😊