Noční bezplenkování aneb bezplenkovka v noci

Konečně se dostávám k popisu toho, jak funguje noční bezplenkování. Je to v podstatě jednoduché – a pokud k tomu i kojíte, tak i o to jednodušší.

Ještě ale dříve, než se dosanu k vlastnímu popisu našeho osvědčeného systému, tak bych ráda zmínila i jiný noční způsob bezplenkování, a to i v noci chození s dítětem nad umyvadlo. Také tam se osvědčilo holkám mít malé světýlko a moc dítě tím pádem neprobírat, super je k dispozici voda na okamžité opláchnutí, osobně mi ale nepřijde tento způsob na noc dlouhodobě udržitelný a to z více důvodů. Prvním je, že dítě je časem těžší a těžší a i když si ho jen trochu o umyvadlo podložíme, tak se za celou noc s celou tou manipulací i celkem pronese. Dalším důvodem, proč od tohoto způsobu ustoupit a volit jiný,vidím právě v té nemožnosti ho dlouhodobě udržet. Pokud vezmu malé miminko, které vykonává malou potřebu i co hodinu, tak není v matčiných schopnostech, resp. v noci fyzických silách, ho opravdu co hodinu takto vysazovat a to třeba po dobu až půl roku/rok, dle toho, jak dítě vydrží/se kojí/se budí. Samozřejmě lze bezplenkovku po tomto v noci vzdát a praktikovat ji jen přes den, přijde mi ale škoda, nevyužít toho potenciálu, který v ní je a nedopřát dítěti komfort být v suchu i v noci. Osobně mi vědomí, že je dítě v mokrém nedalo spát, resp. pořádně usnout, když jsem třeba zkoušela jen přehazovat z prsa na prso na kojení, ale každý to má jinak. Doporučím tedy postup, který se mi zdá, co nejméně namáhavý a pro matku i dítě nejjednosušší na aplikování.

Vše potřebné jako plenky, kyblík/nočník, plenku na utření holčiček, ubrousky na zadek atd. si dáme k posteli na noční stolek (či židli nebo cokoliv z nábytku, co dáme k posteli a je stabilní na udržení nádoby) a přímo do postele, na její okraj třeba (ty čisté plenky nejlépe). Budeme tak mít v noci vše při ruce a nemusíme složitě chodit na přebalovací pult či jiné místo, kde obvykle přebalujeme. Je fajn mít pod postelí či někde v jejím dosahu i nádobu na odhození použitých ubrousků a plenek. Na to vystačí větší miska/lavor/kýbl atp.

vybava u postele

Prakticky je nejlepší, když dítě spí hned v posteli vedle matky, ta reaguje na dítě ještě dříve než se úplně probere a začalo by nejspíše i plakat. Ještě před nějakým mrčením či zvykovým projevem se totiž začne dítě vrtět a různě převalovat. Můžeme si toto, stejně jako celou bezplenkovku, převést na sebe – když se v noci budíme s tím, že potřebujeme na záchod, také se prvně různě poposouváme a vrtíme než opravdu usoudíme, že potřebu fakt znovu tvrdě nezaspíme a musíme z té postele vstát a na ten záchod si dojít.:D Malé dítě tam ale ještě samo nedojde, musíme mu s tím trochu pomoci.

Když tedy v noci zaregistrujeme, že se dítě již mírně budí, tak se zvedneme (doporučení od fyzioterapeutky – zvedáme se přes bok, kvůli možné diastáze – rozestupu přímých břišních svalů, opravdu je nepotřebujeme v noci (ani jindy) zvedáním posilovat…) a vezmeme dítě do náruče, dáme mu k dispozici prs. Ono se přisaje a je tím pádem v klidu. Dítě si přidržíme více na jedné ruce, druhou můžeme sundat plenku, pokud má, a dáme mu pod zadeček nádobu, do které může vykonat potřebu. Po dokončení nádobu opatrně položíme na nábytek vedle postele. Dle druhu činnosti provedeme otření dítěte a výměnu plen za případnou čistou, pokud dítě už nějakou ,,dávku“ do ní stihlo dát. Pak se položíme i s dítětem zpět do postele a pokoušíme se spát dál, prsa dle potřeby vyměníme. ;-)

Pokud se Vám zdá tento popis moc krkolomný, věřte mi, že zase nejde o nic jiného než o praxi a každodenní trénink, zvládnete to pak i poslepu a časově cca do minuty. Je dobré pro začátek mít ale u postele ještě i mini světýlko, ať na dítě a vše vidíme, to tedy pak zapínáme jako první.:) Samotné vylučování je fajn spojit se zvukem čííí nebo já třeba poklepávala na misku, aby syn věděl, že už ji pod zadečkem má a může to pustit. Záleží na každé dvojici, co si spolu za signály v noci vymyslí, fantazii se meze nekladou.

jak to vypadá v noci

Pokud plenku ještě nezvládnete přebalit jednou rukou, tak je samozřejmě možné prvně dítě klasicky odbalit, dát nad nádobu a až po znovuzabalení kojit, je zde ale risk, že se dítě velice probere do bdělého stavu a opětovné uspání mu bude poté trvat déle (a řev zbudí celé osazenstvo ložnice že…:X).

Opravdu po pár nocích tréninku se to vše zautomatizuje. Ještě jednodušší je, když si dítě, když už je větší, i ,,řekne", že už plenku na noc nechce, resp. si ji třeba nenechá v žádném případě ani nasadit… To pak u vysazení manipulace s plenkami odpadá a jen vysazujeme a pak hned spíme dál.:)

Mé děti vždy byly dříve bez plenky na noc než byly odplenkovány přes den. A to i proto, že v noci děti nedělají vědomé bojkoty činností (platí tak stejně i pro kojení a jeho bojkot). V noci jede člověk více pudově/na intuici, takže se to dá fakt velice dobře vychytat. Už před prvním rokem si tak většinou řeknou, že s ,,něčím vycpaným mezi nohama“ fakt nebudou spát a já se jim ani nedivím, mě by to taky vadilo. Zároveň už i kapacita močového měchýře je větší a už i déle vydrží – zadrží, takže nehod není tak mnoho, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě je lepší mít pro jistotu pod dítětem či na celé ploše třeba chránič matrace, nepromokavou podložku/prostěradlo, ale to většinou člověk má s malým dítětem i tak. (Pro pobavení: u chlapce se mi paradoxně více stávaly nehody, když byl v plínce, i třeba té jednorázové plastové, prostě to pročůral jejím bokem :D)

Z plenek na to rychlosundání doporučuji látkové AIO (all in one – vše v jenom) či případně i ty jednorázové plastové, oboje se dají rychleji a jednodušeji sundávat a rychle nasazovat. Či u úplných malých mimin je možné si vystačit i jen s pouhou klasickou čtvercovou plenou mezi nožičkami, ta se dá také rychle dát a pak vyměnit. Pozor ale, když už pak tedy zjistí, že se to snažíme odchytávat, to vydrží i déle, tak by to proteklo. Chce vyzkoušet a uvidíte, jaký způsob bude Vašemu dítěti a Vám sedět.

Závěrem bych chtěla říci, že množství a frekvence potřeby dítěte je individuální, ale za vyzkoušení toho, že i v noci to jde odchytnout a ještě lépe než přes den, to stojí.:) Ve výsledku dítě bude spokojené a vy také, protože bude i kvalitněji spát – nebude ho budit nutkání na několikrát a nebude půl noci v mokré plínce a ráno pak opruzené… Ještě mne k tomu napadá, že většina miminek kaká právě v brzkých ranních hodinách a není nad to mu to umožnit a pak další hodiny spokojeně dále spát, než ho nechat bolestivě se kroutit a poté ho stejně muset přebalit a omýt…

Kdybyste k tomu měli nějaký další zajímavý poznatek či pobavení pro ostatní, klidně pište.:) Bezplenkovce zdar!:)